Vánoční zvyky

12. prosince 2010 v 12:36 | FunKikinQa |  Články

Zlaté prasátko zjevující se za odměnu o Štědrém večeru všem, kdo se nenechají zlákat pochoutkami a dodržují po celý den
až do východu první večerní hvězdy půst, patří mezi nejtajemnější vánoční bytosti. Málokomu se poštěstilo uvidět je, přebíhá přes zeď nebo strop světnice. Přesto je nedílnou součástí Vánoc.


zlate prasatko

Jmelí - Polibek pod jmelím
Zavěste v bytě jmelí a na štědrý den se pod ním polibte, láska Vám pak bude přát po celý rok. 


polibek pod jmelím
Pouštění lodiček - Připravte si lavor s vodou a staré vánoční svíčky (viz dále). Rozpulte několik vlašských ořechů a do prázdných polovin jejich skořápek připevněte nakapaným voskem po jednom úlomku vánoční svíčky. Svíčky lámejte na kousky cca 2,5 cm dlouhé. Příliš dlouhé svíčky by převrhly skořápku. Lodičky se zapálenými svíčkami se nechají plout po vodě. Majitele lodičky, která vydrží nejdéle svítit a nepotopí se, čeká dlouhý a šťastný život. Pokud se lodička drží při kraji nádoby, její majitel se bude celý rok držet doma. Jestliže lodička pluje ke středu nádoby, vydá se do světa.
Vánoční svíčky jsou občas ještě vidět v drogeriích, nebo ve stáncích. Jsou asi 6 mm tlusté, šroubovicové, různé barvy. Používaly se a místy se ještě používají na vánoční stromeček. Poezie vánoc je s těmito svíčičkami úplně jiná, než s dnes běžnými elektrickými. Pozor, jsou ale nebezpečné, nebezpečí požáru je poměrně značné, zvláště pohybují-li se v blízkosti stromku děti bez dozoru. Je také třeba svíčky vhodně umístit, aby nemohly zapálit větev nad sebou. Svíčky se na stromek upevňují pérovou svorkou na větve. Na této svorce je malý držák svíčky a pod ním kroužek na odkapávající vosk.

pousteni lodicek

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko. Řez veďte kolmo ke stopce. Obě poloviny se všem ukážou a záleží na tom, jaký tvar má vnitřní část s jádry. Pokud vypadá jako pěti, nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře. Tohoto zvyku se není třeba bát. Vybírejte zdravé, velké jablko. A nezapomeňte - od štědrovečerní večeře se nevstává!

krajeni jablka

Lití olova

Nad plamenem se v kovové nádobce (nejlépe ocelové) rozžhaví kousek olova až k bodu tání. Připravte si nádobu s vodou, a tekoucí olovo do ní opatrně, ale naráz vlije. Vznikne tak odlitek velmi abstraktních tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu nebo komu je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká. Olovo má nízký bod tání a jde to snadno.

liti olova


Zdroj : www.kouzelne-vanoce.blog.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ukan Ukan | E-mail | Web | 13. prosince 2010 v 21:17 | Reagovat

Ó to se mi moc líbí, mám tak rádua, tuito vuánoční zvuiky.

      A znovu připomínám, možná sem na vás nezapůsobila, ale ve skutečnosti jsem jiná, může te mi napsat na E-mail mé dcerčinky Agátky Loisy Terezky Veigertové a já vám buď pošlu o sobě nějaké informace, nebo jen tak pokecáme.

      Nabízím naprosto cokoliod přátelství, až třeba po něco víc, mám ráda zejména sedláčky a poctivé luidi.

      A jako bonus vám zodpovím na !!!úplně!!! !!!KAŽDOU!!! otázku, co mi dáte!!! TAk si to nenechte ujít, platí to jen do konce mého života!!! Limit ecicion od kaudžing prodakšn a abych nezapoměla, mám ráda sonk Ví vil rak jů . Né dělam si šprímy, nenechte si věšet bulíky na nos :D:D:D !!! h h h

      jsem to ale šprýmař.

     !!!   Tak zatím ahoj a napište!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama